Forty seven SLFP district organisers, five office bearers appointed | Daily News

Forty seven SLFP district organisers, five office bearers appointed

Lasantha Alagiyawanna receives the letter of appointment from President Maithripala Sirisena
Lasantha Alagiyawanna receives the letter of appointment from President Maithripala Sirisena

President Maithripala Sirisena handed over letters of appointments to 47 new electoral district organisers and five new office bearers of the Sri Lanka Freedom Party (SLFP) at the Presidential Secretariat yesterday.

The new SLFP office bearers are Ranjith Siyabalapitiya (Propaganda Secretary), Lasantha Alagiyawanna (Trade Union Secretary), Weerakumara Dissanayake (Trade Union Deputy Secretary), Sarathi Dushmantha (Secretary – Professional Association) and Sudharshana Ratnayaka (Membership Promotion Secretary).

The new SLFP organisers for Colombo Electoral are Faiszer Musthapha (Colombo-Central),Isura Devapriya (Maharagama), Gamini Thilakasiri (Homagama), Prasanna Solangaarachchi (Kolonnawa), Janaka Ranaka (Kotte), Keerthi Udawatta (Dehiwela), Sumith Soysa (Avissawella) and Mohammed Manzil (Colombo – West)

The SLFP organisers for the Matara District are Vijaya Dahanayake (Deniyaya),Chandima Rasaputhra (Matara), Hemal Gunasekara (Weligama) and Nilanga Hendavitharana (Devinuwara).

Galle District: Shan Wijeyalal (Ambalangoda), Nishantha Muthuhettigama (Baddegama), Dayaratna de Silva (Balapitiya), Amila Kariyawasam (Benthara Elpitiya), Susantha Lal Jayaweera (Karandeniya) Thisara Guansinghe (Habaraduwa) and Methsiri de Silva (Galle), Askanka Mendis (Ratgama) Champika Nirajali (Hiniduma) and P. Gurusinghe (Hiniduma).

Badulla District: Nimal Siripala de Silva (Badulla) Dilan Perera (Hali-ela) Chamara Sampath (Passara), Dr. Rohana Pushpakumara (Bandarawela) S.A.R. Bandusena (Welimada), Ravi Gunawardena (Welimada), K.P. Gunawardena (Mahiyanganaya), Rasika Deshapriya (Badulla District), and Mohomadu Illiyas (Muslim Communities).

Kandy District: D.M,Jayaratne (Gampola), S.B. Dissanayake (Hewaheta), Ediriweera Weerawardena (Harispattuwa), Mahinda Abeykoon (Kandy), Linton Wijesinghe (Teldeniya) and Samarajeewa Bandara (Pathadumbara).

Nuwra Eliya District: W.G. Ranasinghe (Maskeliya), Narada Bandara (Hanguranketa), and Jagath Samrahewa (Walapone).

Rantapura District: Athula Rahubadda (Pelmadulla), Prabath Banu Manuppriya (Balangoda), Miyuru Bashitha Liyanage (Nivithigala), Salitha Karunaratne (Kalawana), Shantha Ratnayaka (Kolonna), Upali Chandrasena (Rakwana) and Sarath Sandanayake (Eheliyagoda).

 


 

Add new comment